I v další aspektu jsou oba lídři socialistů podobní. Oba neměli příliš korektní vztah s médii, oba s nimi často bojovali. Zbytečně. Veřejnost je oba považovala za arogantní muže a oba doplatili na negativní kampaň.
Čtyři pravicové strany mají v parlamentu většinu a jejich lídři už od uzavření volebních místností několikrát zopakovali, že s Ficem vládnout nechtějí. A je tak možné, že Slovensko bude mít poprvé v čele vlády ženu – Ivetu Radičovou, která kandidovala a docela úspěšně, na slovenskou prezidentku.
Čtyři roky vlády strany SMER-SD udělali své. Skoro čtyři roky nepřetržitá kampaň s kopováním si voličů bez jakéhokoliv vstřícného kroku směrem k opozici snížili koaliční potenciál tohoto politika takřka na nulu.
Nová slovenská vláda, kterou se pokusí sestavit středopravé strany, bude muset řešit především dopady hospodářské krize, vysokou nezaměstnanost a napravovat pošramocené vztahy se sousedním Maďarskem.
V letošních volbách Slováci také odmítli radikalismus. Nacionalistická Slovenská národní strana Jána Sloty, který je znám ostrými výpady proti Maďarsku nebo Romům, se do parlamentu dostala jen těsně a musí se smířit s výrazným ústupem z dosavadní pozice vládní strany. Ještě hůře dopadla SMK, jejíž představitelé zase vznášeli radikálnější požadavky v zájmu maďarské menšiny. Naopak z volebních výsledků je zřejmé, že konkurenční Most-Híd nevolili pouze Maďaři žijící na Slovensku, ale také mnoho Slováků.